Relacja ze spotkania z ks. Janem Jakubem Kurdybelskim

09.11.2011 roku na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej gościł w Opolu ks. Jan Jakub Kurdybelski. Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 80 osób, odbyło się w Domu Katechetycznym przy opolskiej Katedrze i poświęcone było Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Jego wizji niepodległej Polski. Spotkanie prowadził przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Opolu – Ryszard Szram.

Wykład i późniejsza dyskusja znakomicie wprowadziła uczestników w nastrój zbliżających się obchodów 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. Jan Kurdybelski zrezygnował z oficjalnej biografii Marszałka na rzecz prywatnych wspomnień swoich i członków swojej rodziny, których praca związała z Józefem Piłsudskim. Niezwykle ciekawie i barwnie opowiadał o życiu i obyczajach II Rzeczpospolitej.

Na sali obecny był pan Eugeniusz Mróz – przyjaciel papieża Jana Pawła II, który wspominał obchody Święta Niepodległości w Wadowicach pod koniec lat 30-tych XX wieku oraz wspominał nastoletniego Karola Wojtyłę.

Pan Eugeniusz Szmak – nestor Klubu Gazety Polskiej w Opolu dzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi Marszałka Piłsudskiego.

Spotkanie było bardzo udane, ponieważ ks. Jan Kurdybelski obdarzony jest wspaniałym poczuciem humoru, erudycją, ogromną wiedzą i wielką kulturą osobistą, która ujęła słuchaczy.

Po spotkaniu ks. Jan podpisywał swoją ostatnia książkę: „Kiedy wypełnił się czas”.

Ks. Jan Jakub Kurdybelski urodził się 25 lipca 1925r. w Mrzygłodzie w rodzinie mieszczańskiej o wielopokoleniowych tradycjach religijnych i patriotycznych. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1953 r. w Poznaniu z rąk biskupa Jedwabskiego. W roku 1957 ukończył studia na Akademii Teologicznej w Warszawie z historii dogmatu. Pracował jako notariusz Sądu Notarialnego we Wrocławiu przy Kurii Wrocławskiej, katecheta, w latach 1958 – 2000 był proboszczem parafii w Minkowicach Oławskich, Żarowie i Wrocławiu.

Poza pracą duszpasterską i katechetyczną ks. Jan Kurdybelski zajmował się także działalnością naukową i publicystyczną. Jest członkiem wielu organizacji i towarzystw teologicznych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Kanadzie, inicjatorem spotkań naukowych w środowisku akademickim Wrocławia.

Ks. Jan jest także autorem wielu książek, m. in: „Minkowiczanie”, „Drogi i bezdroża Izraela”, a także monografii „Biskup Wincenty Urban 1911 – 1983”.

W ostatnich latach ukazały się w Kanadzie 3 części refleksji o religii Starożytnego Egiptu: „Mądrość nad Nilem”, „O kulcie Izyldy”, „Bóg jest jeden”.

3 komentarze do Relacja ze spotkania z ks. Janem Jakubem Kurdybelskim

  1. Ciekawe. Jan Kurdybelski w 1945 r. (lipiec-sierpień) był śledczym w PUMO Głogów z siedzibą (tymczasową) w Sławie Śląskiej. Komendą kierował wówczas Władysław Osina-Pałko, zwyrodnialec, z którego rozkazu 13 sierpnia 1945 r. zastrzelonych zostało dwóch kolejarzy. Przy tej sprawie pojawia się też nazwisko Jan Kurdybelski z informacją (informacja z pocz. 1954 r.), że obecnie jest księdzem we Wrocławiu (teczka IPN Po 030/203).
    Zbieg okoliczności ?

  2. Ksiądz ze względu na zasób wiedzy i bycie wiernym korzeniom kultury chrześcijańskiej może być postrzegany jako Kapelan CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,czytaj GRECKO-RZYMSKIEJ.

  3. 5 lipca 2018 roku byłem świadkiem jak żegnał się ze swoim ziemskim bytowaniem.Pozostawił po sobie KIEDY WYPEŁNIŁ SIĘ CZAS,dokumentując tym tezę,że źródeł MONOTEIZMU trzeba szukać w antycznym Egipcie.Miał swoją prywatną biblioteczkę,którą się szczycił.Był tytanem w czytaniu książek i osobiście w jego ostatnich latach życia pomagałem mu w korzystaniu z Biblioteki Ossolineum.Łączyła go intelektualna przyjaźń z E.Michael’em Jones’em i w zestawie ostatnich wypożyczonych książek była ZDEPRAWOWANI MODERNIŚCI. Przy opowieściach i analizowaniu rzeczywistości miał takie charakterystyczne przyzwyczajenie:gest machnięcia ręką.Ten gest pozostał kiedy już nie mógł mówić i dał nim znak leżąc na szpitalnym śmiertelnym łożu.Po tym jeszcze raz popatrzył,zgasły powietrza i podłogi czas uciekł i pozostała czekająca wieczność.
    W niej odpoczywanie w spokoju i pokoju racz mu dać Panie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*