„Śląski Katyń 1946” – uroczystości w Barucie

W sobotę, 27 września br. w miejscowości Barut zwanej „Śląskim Katyniem” odbyły się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę mordu dokonanego przez komunistów na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania Henryka Flamego ps. Bartek”, w których wzięli udział także przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” w Opolu.

O strasznej historii tamtych czasów niech świadczy tablica umieszczona na Pomniku Partyzantów Polskich na uroczysku „Hubertus”, której treść przedstawia się następująco:

Pomnik Partyzantów Polskich

W tym miejscu komuniści dokonali potwornej zbrodni ludobójstwa, mordując około 200 bezbronnych partyzantów polskich.

We wrześniu 1946r., do resztek oddziałów leśnych (NSZ, AK, WiN) działających w górach w rejonie źródeł Wisły, Soły i Skawy, a walczących dalej, (mimo  zakończenia wojny w 1945 r.) o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę, przeniknęli konfidenci z Milicji i Urzędu Bezpieczeństwa PRL-u, którzy obiecywali przeprowadzenie żołnierzy do Armii Polskiej gen. Andersa we Włoszech.

W czasie tej akcji, oddziały zostały podzielone na mniejsze grupki, a następnie rozbrojone. Partyzantów przewieziono samochodami do stodoły stojącej na tej polanie. Po drodze dołączono do nich przetrzymywanych żołnierzy powracających z zachodu do Polski, oraz akowców.

By nie było żadnych świadków, przygotowanego dokładnie mordu, las otoczono szczelnym kordonem milicji, w czasie przejazdu samochodów przez pobliską wieś Barut, z drogi i obejść usunięto wszystkich ludzi, okna musiały być dobrze pozasłaniane, przy każdym domu stał milicjant.

Spowodowany został potężny wybuch amunicji i benzyny, celowo ukrytych pod dylami i słomą!  Ogień strawił dokładnie stodołę, łącznie z ciałami rozszarpanych żołnierzy. Ranni porozrzucani wybuchem po całej polanie, byli dobijani i wrzucani do ognia. Żołnierzy, którzy nie mieścili się w stodole, rozstrzelano w pobliskich zagajnikach.

Postawienie tegoż pomnika stało się możliwym dopiero po 54 latach od dokonania tego perfidnego mordu, gdy zrywem SOLIDARNOSCI całego narodu, obalony został zbrodniczy ustrój komunistyczny, a do Polski nadeszła wolność i niepodległość, o którą walczyli Ci młodzi 18 – 25 partyzanci.

Cześć Ich pamięci !

Boże, daj Im wieczne spoczywanie.

 

„ŚLĄSKI KATYŃ 1946 R.”

3 komentarze do „Śląski Katyń 1946” – uroczystości w Barucie

  1. Bardzo serdecznie GRATULUJĘ ziszczenia myśli, pięknego oddania HOŁDU TYM
    co ZGINĘLI. Niechaj te piękne uroczystości będą zawsze NAUKĄ dla młodych
    POKOLEŃ!
    Pozdrawiam Organizatorów i Uczestników!!
    – Jan Zuchowski dr n med

  2. Pozwolę sobie zauważyć dość ciekawe zjawisko , które powtarza się na wielu uroczystościach rocznicowych , patriotycznych i świętach narodowych . Wyczytujący i witający przybyłych nie zauważają obecności Klubów Gazety Polskiej . W naszym miasteczku tak się dzieje nawet w przypadku kiedy zgłosimy poczet z kwiatami .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*